Shrnutí: Pokud uvažujete o instalaci fotovoltaiky (solárních panelů) na střechu, možná vás zajímá, pro které typy střech nejsou vhodné a nelze je na ně umístit. Všechny důležité informace o jednotlivých typech střech jsem sepsal v tomto článku.
- Solární panely lze umístit na většinu střech, někdy může být ale instalace natolik komplikovaná, že se raději vůbec nedoporučuje
- Solární panely nejsou příliš vhodné například na šindelové střechy, střechy z tašek či kovové a doškové střechy
- Pokud solární panely nainstalujete na příliš slabou střechu, hrozí její zřícení.
Fotovoltaika na střechu
Umístění fotovoltaiky na střechu může být komplikovanější, než se zpočátku zdá. Instalace fotovoltaiky se totiž na některé střechy vůbec nedoporučuje, což vám někteří prodejci solárních panelů jen tak neřeknou, aby nepřišli o kšeft. Pokud ale dáte fotovoltaiku na příliš slabou střechu, hrozí její zřícení. Podívejte se, na jakou střechu (ne)lze fotovoltaiku umístit.
1) Šindelová střecha
Šindelové střechy jsou typem střešní krytiny, které se používá již od starověku. Šindel je plochý kus materiálu, obvykle vyrobený ze dřeva, břidlice nebo asfaltu, který je na střeše položen v překrývajících se řadách nebo řadách. Překrývající se řady poskytují ochranu před povětrnostními vlivy a pomáhají zabránit pronikání vlhkosti do domu. Šindelové střechy se dodávají v různých stylech a barvách, které doplňují architekturu každého domu. Mají menší nároky na údržbu než jiné typy střech díky jejich přirozené odolnosti a dlouhé životnosti.
Solární panely však na tento typ střechy umístit nelze. Solární panely jsou stále populárnější jako způsob výroby obnovitelné a čisté energie pro naše domovy. Ne všechny střechy jsou však vhodné pro instalaci solárních panelů. Šindelové střechy, které jsou vyrobeny z asfaltových šindelů a dalších materiálů, obvykle nemohou hostit solární panely kvůli jejich trvanlivosti, nedostatečné nosnosti a obtížné bezpečné montáži panelů.
2) Střechy z tašek
Střechy z tašek lze instalovat dvěma způsoby: přímo na stávající střechu nebo na novou střešní krytinu s podkladovou vrstvou. Nejčastěji se používají hliněné tašky, které se dodávají v mnoha různých velikostech, tvarech a barvách. Hliněné tašky mohou být zakřivené nebo ploché, s různými glazurami, které jim dodávají různý vzhled a úroveň ochrany proti povětrnostním vlivům. K dispozici jsou také betonové dlaždice, které poskytují větší odolnost než hliněné dlaždice, ale váží více, takže jejich pokládka může být dražší.
Tento typ střech se ale nedoporučuje pro solární panely, protože nedokážou účinně přeměňovat sluneční energii na použitelnou elektřinu. I když taškové střechy nabízejí určitou izolaci a estetický vzhled, nejsou ideálním povrchem pro instalaci solárních panelů.
3) Kovové střechy
Kovové střechy jsou známé již po staletí, ale díky své odolnosti a energetické účinnosti se stávají stále oblíbenější volbou pro majitele domů. Kovová střecha je vyrobena z různých druhů kovů, jako je hliník, měď a ocel. Tyto kovy jsou vybírány pro svou schopnost odolávat korozi a vydrží déle než tradiční střechy z asfaltových šindelů.
Na kovové střechy bohužel solární panely umístit nemůžete. Je to proto, že kov koroduje a solární panely nebudou fungovat tak dobře, jak by měly. Také doškové střechy nejsou dobrou volbou pro solární panely – tento typ střechy se skládá z mnoha malých částí, které mohou solárním panelům snadno překážet. Solární panely také nefungují dobře na šikmých střechách – tyto střechy jsou velmi šikmé a zakřivené, což ztěžuje přístup slunečních paprsků k zemi.
4) Doškové střechy
Střechy s doškovými střechami jsou tvořeny mnoha vrstvami slámy a dalších materiálů, což ztěžuje instalaci solárních panelů kvůli omezením velikosti a hmotnosti daným samotnou konstrukcí střechy. V poslední době došlo k určitému pokroku v technologii doškových střech, který by mohl v budoucnu umožnit instalaci solárních panelů, ale v současné době nejsou ideálním kandidátem pro instalaci solárních panelů. Kromě toho tradiční metody slaměné střechy využívají jako jednu ze složek stavebního procesu oheň, což může některé budovy diskvalifikovat z možnosti instalovat na jejich střechy solární panely.
5) Dřevěné střechy
Pokud uvažujete o instalaci solárního systému na střechu, je důležité znát typy střech, které jsou kompatibilní, a související rizika. Dřevěné střechy nejsou pro solární panely doporučenou volbou, protože jednoduše neunesou hmotnost panelů a montážního vybavení. Dřevěné střechy navíc nemusí vydržet tak dlouho jako jiné typy střech kvůli jejich nedostatečné odolnosti. Někteří odborníci uvádějí, že dřevěné střechy mohou ve skutečnosti vydržet jen asi 16 let, než je bude nutné vyměnit.
Další nevýhodou dřevěných střech je, že nevytvářejí tolik tepla jako jiné typy střešních krytin, což může vést ke snížení výkonu panelů nebo dokonce k jejich poruše. Solární panely namontované na dřevě navíc mohou přijít o záruku, pokud dojde k jejich poškození v důsledku přehřátí. Pokud uvažujete o instalaci solárních panelů na svůj dům, je důležité se nejprve poradit s odborníkem, abyste pochopili všechna související rizika.
Často kladené dotazy
❓Jaké jsou výhody a nevýhody fotovoltaiky na střeše?
Celkově tedy platí, že ačkoli instalace solárních panelů na střechu nabízí mnoho výhod, jako jsou nižší účty za energii, vyšší energetická účinnost a lepší hodnota nemovitosti, má také některé významné nevýhody, včetně vysokých nákladů na instalaci či omezené dostupnosti prostoru.
❓Fungují solární panely i v zimě?
Ano, solární panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu i za mrazivého počasí. To proto, že solární panely absorbují energii z hojného slunečního světla, nikoliv ze slunečního tepla. Ve skutečnosti je chladné podnebí pro účinnost solárních panelů optimální.
❓Má déšť vliv na solární panely?
Solární panely mohou fungovat i za deště, ale jejich výkon závisí na oblačnosti. Silné dešťové mraky budou s největší pravděpodobností bránit výrobě energie, ale déšť poskytuje bezpečný a snadný způsob čištění solárních panelů.
Užitečné odkazy:
- Které střechy jsou a nejsou vhodné pro solární panely? [ENG] – buildpass.co.uk
- Mohou být solární panely instalovány na každém typu střechy? [ENG] – completesolar.com
- Chcete solární panely na střechu? Poradíme, na co si dát pozor – penize.cz