Search
Close this search box.

Co je to zeměloď: principy, cena a jak postavit? [vysvětleno]

Shrnutí: Hlavním přínosem zemělodí je z dlouhodobého hlediska snížení negativního dopadu na a prostředí, který způsobuje člověk svým běžným životním standardem. Zemělodě jsou postaveny na ideologii úplné udržitelnosti, která se snaží spojit všechny možnosti šetrné k životnímu prostředí pod jednou střechou. 

  • Zeměloď může být postavena i z pneumatik, lahví nebo plechovek
  • Náklady na stavbu zemělodě by měly být maximálně 2,5 milionu korun
  • Díky zemělodi byste se měli stát alespoň částečně nezávislí na dodavatelích energií
  • Stavba zemělodě má i své nevýhody, zejména se jedná o stavební povolení, financování a případný prodej v budoucnu

Ve své nejzákladnější podobě jsou pozemské lodě konstrukce, které se vytápějí a chladí bez elektrického vytápění, spalování fosilních paliv nebo dřeva. Třicet procent veškeré energie, která se na světě vyrobí, se spotřebuje na vytápění a chlazení budov. 

Díky využití tepelné hmoty a solárních zisků jsou zemělodě schopny udržovat příjemnou teplotu bez dalších paliv v jakémkoli klimatu na světě. Konstrukční stěny budovy jsou tvořeny použitými automobilovými pneumatikami pevně zabalenými do zeminy. 

Tyto „cihly“ z tepelné hmoty, z nichž každá váží asi 300 kilogramů, jsou zatlučeny na místo a poskládány jako cihly, aby vytvořily nosné stěny pro střechu. Pneumatiky jsou také dostatečně široké, aby nebylo nutné stavět betonové základy. 

Hustě nabalené stěny, které jsou považovány za samonosné monolitické stěny, také uchovávají teplotu (teplo nebo chlad), protože jejich pevnost jim propůjčuje kvalitu tepelné hmoty. Základní myšlenkou je obklopit každý obytný prostor hmotou ze tří stran a jižní stranu budovy lemovat okny. 

Slunce proniká skrz sklo a ohřívá hmotu podlah a stěn. Večer, když teplota vzduchu klesne pod teplotu uloženou ve stěnách, se teplo přirozeně uvolňuje do prostoru. V létě, kdy je slunce vysoko na obloze, zůstává budova díky stálé teplotě země chladná. 

Chlazení umocňujeme přirozeným větráním pomocí zakopaných chladicích trubek a otevíratelných větracích boxů. Náklady na stavbu zemělodě mohou být půl milionu až dva a půl milionu korun. 

Principy zemělodí

Zemní lodě jsou stavby, které jsou minimálně závislé na fosilních palivech a veřejných službách. Jsou navrženy a postaveny tak, aby využívaly přirozeně obnovitelné zdroje, jako je slunce a dešťová voda, a co nejvíce snižovaly naši závislost na neobnovitelných zdrojích. Zemělodě jsou založeny na šesti základních principech, které mají společné to, že využívají existující přírodní procesy.

  1. Využití přírodních a znovu použitých materiálů

Zemělodě jsou navrženy tak, aby maximálně využívaly přirozeně se vyskytující a znovu použité materiály. Patří mezi ně pneumatiky, lahve, plechovky, dřevo, kovy a dokonce i bláto. Z bláta lze vytvořit podlahu zemní lodi, z pneumatik a omítnutého bláta lze vytvořit stěny interiéru.

2. Pěstování potravin

Tento princip je poměrně nový v již rozvíjející se koncepci zemělodí. Týká se domácí ekologické produkce potravin.  Lidé žijící v zemělodích si najímají zkušené botaniky, aby vybrali rostliny, které lze použít pro vnitřní šedé vodní botanické buňky. Vysazují se také hydroponické sadby, které mají vynikající výnosy bylinek, paprik, rajčat, okurek, červené řepy, kapusty a dalších plodin. Díky tomu jsou lidé žijící v zemělodích soběstační, pokud jde o pěstování potravin, aniž by museli chodit nakupovat potraviny na místní trhy.

3. Vytápění a chlazení pomocí tepelné a solární energie

Zemělodě mají tu vlastnost, že jsou schopny vytápět a chladit samy sebe, aniž by k tomu potřebovaly fosilní paliva, spalování dřeva nebo spotřebu elektřiny ze sítě. Zemělodě využívají solární a tepelnou energii k pohodlnému udržování teploty uvnitř zemělodí bez potřeby dalšího paliva.

4. Solární a větrná elektřina

Zemělodě mohou fungovat jako vlastní elektrárna vybavená fotovoltaickými panely, regulátorem nabíjení, bateriemi a střídačem. Tyto systémy se mohou na první pohled zdát drahé. To však není případ zemělodí, protože jsou konstruovány tak, aby co nejvíce snížily nároky na elektrickou energii. Proto pro začátek nebudete potřebovat těžký solární systém. Účinné osvětlení, čerpadla a chlazení spolu s minimální potřebou elektrické klimatizace pomáhají snižovat nároky na elektrickou energii. Díky tomu jsou zemělodě udržitelnější, protože potřebují o 25 % méně energie než běžné domy.

5. Sběr vody

Zemělodě shromažďují a uchovávají vlastní vodu, aniž by byly závislé na vnějších zdrojích. Voda se získává z deště nebo tání sněhu, zatímco skladování probíhá v cisternách. Voda z cisteren pak napájí čerpadlo a filtrační systém, který vodu čistí. Vyčištěná voda putuje do solárního ohřívače vody a také do tlakové nádrže. Odtud se voda může používat k mytí, praní a koupání.

6. Soběstačná čistírna odpadních vod

Po použití vody se z ní stává šedá voda, která musí opět projít čištěním. Šedá voda odtéká do botanických buněk, kde ji rostliny rovněž využívají a čistí. Jakmile je voda dostatečně čistá, shromažďuje se ve studni. Studna pak může čerpat vodu do toalety na splachování. Voda z toalety putuje do septiku, který přetéká do botanické buňky venku, která je naplněna rostlinami pro venkovní úpravu krajiny. Vodu v zemní lodi lze použít až čtyřikrát, aniž by bylo nutné čerpat vodu z jiných obecních zdrojů.

Nevýhody zemělodí

  • Možnost dalšího prodeje: Můžete mít problém s dalším prodejem domu, který se liší od normálu. Obyvatelé, kteří staví alternativní domy, je většinou staví na celý život, ale pokud se plány změní a vy je budete potřebovat prodat, může trvat déle, než najdete kupce.
  • Stavební povolení: Stejně jako u všech alternativních způsobů výstavby můžete narazit na problémy s místními stavebními předpisy. Největší překážkou jsou stěny. Zbytek domu se staví běžnými metodami, ale získat povolení pro sbíjené pneumatiky může být problém.
  • Financování: Zemělodě jsou velmi novým konceptem v navrhování budov. Získat úvěr na stavbu zemělodi může být složité.

Často kladené dotazy

❓Jaké dovednosti potřebuji ke stavbě zemělodi?

Pro úspěšnou stavbu zemělodi je třeba mít základní tesařské, instalatérské a elektrikářské dovednosti. 

❓Jak dlouho trvá stavba zemělodě?

Typická zeměloď se 2 ložnicemi a 1 koupelnou se staví asi 4 měsíce, pokud je zkušená posádka, materiál organizovaný a peníze plynou ze stavebního účtu. Stavba pozemské lodi svépomocí bude trvat déle a bude záviset na několika faktorech, ale počítejte s tím, že to bude trvat nejméně šest měsíců.

❓Jsou zemělodě udržitelné?

Ano. Zemělodě jsou jednou z možností udržitelného bydlení. Tyto stavby jsou navrženy pro nezávislý provoz bez připojení k síti, čímž se minimalizuje jejich negativní dopad na životní prostředí. 

Užitečné odkazy:

Cena zemělodě – jecinak.eu

Principy zemělodí [ENG] – earthshipglobal.com

Konstrukce zemělodí, význam, výhody a nevýhody [ENG] – enviromentbuddy.com

Autor článku:

Zajímá vás něco o webu a jak tvoříme obsah? 

Jedna odpověď

  1. velmi Vám fandím, protože by jsme chtěly také stavit zeměloď…
    Adéla Machačková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejlepší fotovoltaika
a tepelná čerpadla

1. místo

Skvělé recenze

2. místo

Komplexní řešení

3. místo

Oblíbená volba

Obsah článku

Kam dál?